Репресивна політика у добу НЕПу
Перехід навесні 1921 року до нової економічної політики призупинив червоний терор. ВУЧК реорганізували у Державне політичне управління (ДПУ), та це не змінило суті. Упродовж 1920-х років каральні органи в УСРР зосередилися на збройному придушенні антибільшовицьких виступів, боротьбі із залишками політичної опозиції, представниками «церковної контрреволюції», виявленні «класових ворогів».
Так 1922 року вище партійне керівництво УСРР рекомендувало Наркомату освіти провести чистку вузів від «ворожого елементу». У серпні з’явився список «реакційно налаштованої професури», яка мала полишити терени УСРР. Це 77 осіб, із них 32 професори з вищих навчальних закладів Києва, Катеринослава, Харкова, Одеси.
У 1921–1924 роках органи ДПУ зосередились на учасниках національно-визвольного руху й представниках царського режиму. Під прицілом чекістів опинилися поміщики, офіцери, колишні поліцейські й жандарми, реемігранти, особи, причетні до Білого руху та Армії УНР. Причиною арешту могли стати критичні висловлювання чи зв’язки з еміграційними колами.
Загалом внаслідок таких чекістських операцій у 1924 році в тюрмах опинилося 19 670 осіб. Їм інкримінували: контрреволюційну діяльність, належність до антирадянських партій та проведення антирадянської агітації, шпигунство та зраду батьківщини, участь у заворушеннях і «політичному бандитизмі», дії, спрямовані на підрив і послаблення радянського суспільного ладу.
Один із перших показових судових процесів відбувся у травні 1921 року. У Києві у великому залі Пролетарського будинку мистецтв судили колишнього прем’єр-міністра УНР Всеволода Голубовича, члена Назара Петренка, видавця та літературознавця Івана Лизанівського та інших.
Обвинувачені у справі ЦК УПСР напередодні засідання Ревтрибуналу. Сидить третій зліва Назар Петренко, далі – Іван Лизанівський і Всеволод Голубович, травень 1921 року
Джерело: wikimedia.org
До 1925 року компартійні органи усунули опозиційні партії й течії та встановили монопартійну систему влади в Україні.
Далі радянська репресивна машина посилила контроль за українською інтелігенцією як головним виразником ідей УНР. У вересні 1926-го вийшов таємний ДПУ під назвою «Про український сепаратизм». Автори – високі чиновники управління Карл Карлсон, Ошер Абугов та Борис Козельський. Вони наголошували, що українська інтелігенція обрала «культурну роботу» як тактику боротьби з країною Рад. Особливу увагу займали прихильники Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) та співробітники Всеукраїнської академії наук (ВУАН).
Відтак ДПУ налагодило мережу інформаторів у творчих та академічних колах. Агентурні розробки завели на академіків Михайла Грушевського та Сергія Єфремова. Однією із цілей було посилити ворожнечу між колишнім головою Центральної Ради та представниками наукової еліти Києва. У полі зору 2-го секретно-політичного відділу ДПУ також опинилися літератори Микола Хвильовий, Борис Антоненко-Давидович, Євген Плужник, Григорій Косинка.
Наприкінці 1928 року чекісти викрили «Українське селянське об’єднання», яке складалося зі студентів київських вузів. Навесні 1929 року ліквідували «Комітет визволення України». У травні 1929-го викрили так звану «Спілку української молоді». Слідство у цій справі дало підстави ДПУ розпочати підготовку надуманого процесу над представниками старої національної інтелігенції, яка буцімто згуртувалася у контрреволюційну організацію «Спілка визволення України».
На лаві підсудних у квітні 1930 року опинилося 45 осіб: два академіки ВУАН, 15 професорів вищих навчальних закладів, 10 учителів, троє письменників. Показові судові процеси стали особливістю політичних репресій кінця 1920-х років в УСРР. У цілому протягом 1920-х років за різні «контрреволюційні злочини» до кримінальної відповідальности притягли більш як 62 тисячі громадян. Із них до найвищої міри покарання засуджено понад 18 тисяч осіб.
Судовий процес у сфабрикованій справі СВУ. Харків, 1930 рік
Джерело: wikimedia.org