«Опера СВУ, музика ГПУ»
Тим часом у нетрях Об'єднаного державного політичного управління (ОДПУ) формували фіктивну справу Спілки визволення України, яку кваліфікували як «контрреволюційну українську буржуазно-націоналістичну підпільну організацію». Всього у справі СВУ затримали близько 500 осіб. Одним із них став Володимир Чехівський, якого арештували 17 липня 1929 року.
9 березня 1930 року в приміщенні Харківського оперного театру розпочався суд над 45 особами, засідання було відкритим. У народі той процес отримав назву «Опера СВУ, музика ГПУ». Чехівського проводили по церковній лінії. Перетерпівши 42 допити, він спочатку не визнавав своєї провини, але після погроз заарештувати дружину визнав себе винним.
І навіть покаявся: «Прошу, простіть мені, Товариші, простіть мені, старому товаришу, що так гірко помилився і тепер несу відповідальність за провини... Хочу умерти слугою робітництва світу. Прошу, Товариші, вчиніть полехкість в присуді ради, праці, рівної силі смерти, ради праці творчої на добро РадВладі, Раддержаві, на добро Робітничому Світу».
Та ледве чи те каяття допомогло. 19 квітня 1930 року оголосили вердикт. У розділі «Діяльність автокефальної церкви — знаряддя СВУ» було зазначено, що Володимир Чехівський «засуджений до 10 років позбавлення свободи з поразкою в правах строком на 5 років». Також засудили його рідного брата — до 3 років позбавлення свободи з поразкою в правах строком на 2 роки.
Кадр кінохроніки з судового засідання у справі «СВУ». Другий зліва – Володимир Чехівський
Свій термін покарання Чехівський відбував у Харківському, а згодом у Ярославському ізоляторі спеціального призначення. 1933 року був засуджений додатково ще на 10 років і переведений до найбільшого на той час гулагівського табору на Соловецьких островах. Перебуваючи на Соловках, Чехівський намагався залишатись самим собою.
«Серед тюремного оточення, серед гамору, часом стогону або непотрібного крику, сміху, наповнюючих тісну камеру людей – находив можливість відділитися від всього… знаходив у собі силу не помічати всього, що діється навкруги, находив утіху в молитві, находив у молитві силу для дальшого терпіння і віру в Світле Воскресіння», – так писала про чоловіка дружина Олена Чехівська. З листів до неї відомо, що Чехівський опрацьовував великий текст під назвою «З революційної боротьби 1897–1917 рр.», що зайняв 20 «зшитків».
Але в таборі почались зміни: його перетворили на Соловецьку тюрму особливого призначення і взялись її «розвантажувати». На виконання розпорядження з центру у жовтні 1937 року розпочались масові розстріли, рішення ухвалювали позасудові органи – «трійки». Так за справою № 103010-37 до розстрілу засуджено 134 «українських буржуазних націоналістів». В’язнів, серед яких був і Володимир Чехівський, вивезли в лісове урочище Сандармох (Карелія). Його розстріляли 3 листопада 1937 року.
Акт про виконаний розстріл Володимира Чехівського
Джерело: Галузевий державний архів Служби безпеки України
У 1989 році Верховний Суд УРСР визнав Володимира Чехівського невинуватим.
Місце загибелі і поховання довгі десятиліття залишалось невідомим. Тільки 1997 року його вдалось ідентифікувати. Там встановили надгробок у формі козацького хреста.